КНП “Центральна міська лікарня” РМР

Наша адреса:

м. Рівне, вул Мірющенка, 25-а

КНП “Центральна міська лікарня” РМР

14 листопада Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

    14 листопада Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом
    Що треба знати про цукровий діабет розповіла лікар-ендокринолог поліклініки №1 КНП «Центральна міська лікарня» РМРНемає опису світлини. Наталія Вашенюк.
   Цукровий діабет – серйозна і глобальна проблема охорони здоров’я всіх країн світу. Вона стосується людей різного віку. Кількість хворих на цукровий діабет в Україні перевищує 1млн.300 тис. осіб.
   Так, що ж таке цукровий діабет? Це хронічне захворювання, яке проявляється стійким підвищенням рівня глюкози в крові, це спричиняється абсолютною або відносною недостатністю інсуліну, гормону, що знижує рівень глюкози в крові.
Із основних типів цукрового діабету розрізняють: 1-й тип, 2-й тип, гестаційний цукровий діабет, який виникає під час вагітності в терміні 24-28 тижнів. При цукровому діабеті 1-го типу відбувається руйнування β-клітин, внаслідок чого виникає абсолютна недостатність інсуліну. Він може виникнути у будь-якому віці, але частіше зустрічається у дітей і осіб молодого віку. Переважна більшість випадків діабету 1-го типу викликана аутоімунним руйнування β-клітин. Цей тип діабету характеризується швидким розвитком симптомів, такі, хворі потребують терапії інсуліном.
   Цукровий діабет 2-го типу – найпоширеніша форма діабету (питома вага серед усіх форм діабету 95%). При цукровому діабеті 2-го типу функція β -клітин частково збережена, тобто інсулін виробляється в нормальній або навіть надмірній кількості, але знижена чутливість клітин організму до інсуліну, і це в свою чергу призводить до того, що лише невелика частина глюкози проникає в клітини, решта – накопичується, і рівень глюкози в крові підвищується. Інакше кажучи, клітини не сприймають інсулін. Це явище називається інсулінорезистентністю. Зазвичай причиною інсулінорезистентності є надлишкова вага або ожиріння.
   Причинами виникнення цукрового діабету 2-го типу є:
– надмірна вага або ожиріння;
– спадковість;
– неправильне харчування – надмірне вживання продуктів із високим глікелімічним індексом;
– малорухливий спосіб життя.
Цукровий діабет 2-го типу розвивається повільно, має не виражену симптоматику, часто люди кілька років можуть не знати про наявність у них цього захворювання.
Симптомами цукрового діабету є: спрага, сухість у роті, почащений сечопуск, оніміння пальців рук та ніг, погіршення зору.
Отже, при підозрі на цукровий діабет необхідно виміряти рівень глікемії натще(норма 3,3- 5,5 ммоль/л); глікозильований гемоглобін (норма 4,0-5,6%) при потребі провести глюкозо-толерантний тест.
Пацієнти з цукровим діабетом при високому рівні показників глюкози мають високий ризик виникнення серйозних і часто небезпечних для життя ускладнень. Потрійну загрозу являють собою некомпенсований цукровий діабет, підвищення артеріального тиску і високий рівень холестерину, які призводять до високого ризику серцево-судинних катастроф.
   Серед судинних уражень цукрового діабету розрізняють:
– діабетична ретинопатія – ураження судин сітківки очей;
– діабетична нефропатія – ураження нирок;
– діабетична нейропатія – ураження нервової системи;
– діабетична ангіопатія нижніх кінцівок – ураження судин ніг.
Досить часто в осіб із тривалою декомпенсацією цукрового діабету розвивається сліпота; ниркова недостатність; синдром діабетичної стопи, результатом чого є ампутації нижніх кінцівок.
   Але розвиткові ускладнень цукрового діабету можна запобігти. Результати клінічних досліджень доводять, що за умови дотримання цільових показників вуглеводного обміну, холестерину та артеріального тиску, пацієнт може уникнути виникнення та прогресування цих ускладнень і жити повноцінним життям. Допомогти собі в цьому може лише сам пацієнт. Робота з ендокринологом, дотримання дієтичних рекомендацій і вдосконалення навичок догляду за собою – найкращий спосіб управляти діабетом і перешкоджати виникненню ускладнень.