У кінці листопада, з 27 по 30-те, представники адміністрації КНП «Центральна міська лікарня» РМР, на запрошення керівництва Східно-Талліннської центральної лікарні, відвідали даний медичний заклад. Нагадаємо, 6 вересня 2023р. було підписано Меморандум про міжнародне медичне партнерство між КНП «Центральна міська лікарня» РМР та Східно-Талліннською центральною лікарнею Естонії.
У ході зустрічі делегація ознайомились з організаційними особливостями відділень реабілітації, як стаціонарної, так і амбулаторної. Що для нас особливо цінно – Східно-Талліннська центральна лікарня має великий досвід реабілітації військових. Ці військові – громадяни Естонії (та інші), що брали активну участь в бойових діях на території Афганістану в складі військ НАТО. Контингент пацієнтів, поранених військових, з якими не один рік працюють естонської лікарі, майже ідентичний до тих, з якими зараз працюють реабілітологи більшості лікарень в Україні. Це, в першу чергу, такі, що потребують протезування кінцівок, пацієнти з спінальною травмою та порушенням ходи, хворі із втратою зору, поведінковими розладами та інші. У даній лікарні організовано роботу протезного цеху з повним замкнутим циклом: від підготовки пацієнтів з ампутованими кінцівками до протезування і до максимально можливого повернення пацієнта до активного життя, що передувало травмі. Примітно, що над виготовленням протезів у закладі працює, в тому числі, і колишній військовий з двома протезованими ногами. І пацієнти – військові, що потребують протезування, щодня займаються з ним, своїм «колегою-побратимом», що після ампутації двох ніг повернувся до повноцінного життя, пройшовши протезування кінцівок, навчання в США. І перед ними справжнісінький приклад сили волі та незламності. Він знайшов своє місце, працює в лікарні над виготовленням та адаптацією індивідуальних протезів та допомагає іншим, бо розуміє всі тонкощі, як ніхто інший. У лікарні також проводиться підбір та заміна протезів різної складності та функціональності, залежно від роду занять людини в повсякденному житті.
Велика увага приділяється соціальній адаптації та психологічній допомозі колишнім військовослужбовцям. В реабілітаційній команді штатними працівниками є магістри та випускники вищої школи духовенства. Там їх називають «охоронці душі». Естонські лікарі вже мають значний позитивний досвід залучення таких людей до системної реабілітації пацієнтів. У дні візиту делегації в Східно-Талліннській центральній лікарні перебували троє українських солдат, яким проводилось протезування обох ніг.
Іншого дня наші лікарі мали можливість ознайомитись з організацією роботи хірургічних, терапевтичних та діагностичних відділень лікарні. Особливу увагу звернули на роботу відділення екстреної медичної допомоги. Східно-Талліннська центральна лікарня має схожу організаційну структуру з нашою міською лікарнею, аналогічні принципи співпраці з естонською Касою здоров’я (аналог НСЗУ). В Талліннській лікарні рік тому було реалізовано проєкт масштабної реконструкції приймального відділення у відділення екстреної медичної допомоги. Реконструкція відбувалась без зміни режиму роботи лікарні, із залученням модульних конструкцій та облаштуванням тимчасового повноцінного відділення в модульній лікарні. Використовувались транспортні модулі-контейнери впродовж року ремонтних та будівельних робіт. Представниками нашої команди було попередньо домовлено про допомогу з боку естонської сторони при проведенні в найближчому майбутньому схожої реконструкції в рівненській лікарні. А тому-таки у березні 2024 року очікуємо перший візит фахівців Східно-Талліннської центральної лікарні з метою підготовки до реалізації проєкту та адаптації модульних блоків до наявних умов на території лікарні м. Рівне.
Окремої уваги заслуговує організація тріажу (медичного сортування пацієнтів) в умовах відділення екстреної медичної допомоги Східно-Талліннської центральної лікарні. Естонська клініка має також схожий штатний лікарський склад з КНП ”ЦМЛ” РМР і організація тріажу має визначальне значення для ефективної роботи лікарні в умовах кадрового дефіциту. Також естонські колеги поділились досвідом співпраці з фундацією NANDA international та впровадженням медсестринської діагностики та медсестринських діагнозів у щоденну роботу. Практичні результати впровадження принципів роботи NANDA в даному закладі показали високу економічну доцільність та покращення медичних показників.
Під час робочих зустрічей з працівниками хірургічних стаціонарних відділень, обговорили з естонськими колегами проблеми щодо впровадження системи антибіотикопрофілактики та антибіотикотерапії відповідно до вимог Євросоюзу. Основні принципи яких є ідентичними до тих, які обов’язкові, відповідно до вимог оновленого українського законодавства.
Маючи спільні історичні фундації, прагнення свободи та історичної справедливості, було приємно відчувати щиру підтримку, відкритість естонців. І відчувалось це у всьому: у теплоті прийому, у добрих посмішках, у дружній розмові, розумінні, у заохотливому ставленні до українців, нашої мови…підсвічуванні будинків жовто-блакитними ліхтарями, у наших національних прапорах, що на рівні з їхніми майоріли на державних будівлях. Сподіваємось, співпраця, що закладена на високій ноті взаєморозуміння, буде тривалою та плідною для обох сторін.