Комунальне некомерційне підприємство «ЦЕНТРАЛЬНА МІСЬКА ЛІКАРНЯ» Рівненської міської ради

Пошта:

rivnecml@gmail.com

КНП “Центральна міська лікарня” РМР

Про актуальність проблеми вірусних гепатитів

Галина Андріївна Мартинюк – лікар-інфекціоніст, завідувачка Рівненським обласним лікувально-діагностичним гепатологічним центром КНП”Центральна міська лікарня” РМР заслужений лікар України, кандидат медичних наук, доцент

Щорічно 28 липня проводять акції до Всесвітнього дня боротьби з гепатитами. Проблеми вірусних гепатитів протягом не одного десятиліття залишаються надзвичайно актуальними. Ця актуальність зумовлена широкою розповсюдженістю, особливостями шляхів передачі, труднощами діагностики, розвитком серйозних ускладнень(цирозу та раку печінки), обмеженням доступу до лікування, а також низьким рівнем усвідомленої поінформованості загального населення та медичних працівників, яке падає важким тягарем на систему охорони здоров`я. Серед вірусних гепатитів найбільшу проблему становлять гепатити В та С, які призводять до 96% смертей пов`язаних з вірусними гепатитами. Ускладнення вірусних гепатитів: цироз печінки та рак печінки(гепатоцелюлярна карцинома), які являються основним тягарем для системи охорони здоров`я, оскільки призводять до інвалідності, скорочення тривалості та якості життя працездатного населення та передчасної смерті. Зокрема, близько 57% випадків цирозу печінки та 78% випадків первинного раку печінки зумовлені впливом саме вірусних гепатитів В та С.

За даними ВООЗ лише у 2015 році померло від наслідків вірусних гепатитів 1,34 млн осіб, що значно перевищує кількість померлих від туберкульозу та ВІЛ/СНІДу. Незважаючи на широке поширення вірусних гепатитів доступ до їх діагностики та лікування залишається незадовільним. Лише 9% осіб з вірусним гепатитом В та 20% осіб з вірусним гепатитом С знають про свій діагноз, а з них лише близько 8% отримують доступ до лікування. Незважаючи на те, що сьогодні у світі існують ефективні препарати прямої противірусної дії для лікування вірусного гепатиту С та ефективні лікарські засоби проти вірусного гепатиту В, при якому лікування противірусними препаратами нуклеозидними аналогами призначається практично пожиттєво. З метою вирішення проблеми пов`язаної з вірусними гепатитами ВООЗ розробила «Глобальну Стратегію охорони здоров`я по вірусному гепатиту на 2016-2021 роки». На шляху до ліквідації вірусних гепатитів в якій було встановлено ключові цілі до 2020 та 2030 років: 1) скорочення нових випадків гепатиту В та С на 30% до 2020 року та на 90% до 2030 року; 2) скорочення кількості смертей на 10% до 2020 року та на 65% у 2030 році відповідно. Приєднання України до Глобальної Стратегії елімінації вірусних гепатитів є надзвичайно актуальним з огляду на те, що за оцінками національних експертів України – 5% (2 млн.107 тис. 660) осіб інфіковано гепатитом С, з яких у 3, 6% (1млн.517 тис.515) осіб мають хронічний гепатит С. Однак, під медичним наглядом станом на початок 2019 року перебуває тільки 5,4 % (82тис.654) осіб від загальної кількості хворих. Щодо гепатиту В, за оцінками експертів, в Україні інфіковано 1,5% (632 тис.298 осіб) з яких лише 3,7%( 23 тис 687) осіб станом на початок 2019р. перебувають під медичним наглядом.

У світі близько 260 млн. людей живуть з хронічною інфекцією вірусу гепатиту В та понад 71 млн. людей мають хронічну інфекцію гепатиту С, але 9% знають про свій недуг. Близько 400 тис людей у світі щорічно помирає від ускладнень спричинених гепатитом С (цироз та рак печінки) та близько 700 тис. від ускладнень вірусного гепатиту В.

Вірусні гепатити В та С можуть протікати, як в гострій так і в хронічній формах. У 80% людей інфікованих вірусним гепатитом С відсутні будь-які симптоми гострого захворювання та перехід у хронічну форму. Перехід у хронічну форму при гострому гепатиті В відмічається у 5-15%. Більшість хронічних гепатитів В та С мають безсимптомний перебіг хвороби поки не розвинуться серйозні ураження та ускладнення печінки. Швидкість розвитку уражень печінки залежить від багатьох факторів, зокрема, зловживання алкоголем, вживання наркотиків, наявність інших супутніх захворювань. Найбільш характерні симптоми: легка субіктеричність шкіри та склер(жовтяниця), синдром загальної втоми, важкість у правому підребер`ї, гіркота в роті, важкість та набряки у ногах, зміни зі сторони шкіри у вигляді потемнінь та висипів, немотивовані болі в суглобах, збільшення печінки та селезінки, потемніння сечі та ін.

За допомогою сучасних противірусних препаратів гепатит С виліковується у 95%, лікування вірусного хронічного гепатиту В рідко призводить до повного одужання, проте є ефективні ліки, які дозволяють зупинити розвиток хвороби та попередити ураження печінки. Наразі не існує вакцини від вірусного гепатиту С, проте інфікування вірусним гепатитом В можна попередити за допомогою сучасної безпечної та ефективної вакцини.

Незважаючи на пандемію Covid-19 в Рівненському обласному лікувально-діагностичному гепатологічному центрі консультативний прийом не призупинявся та здійснювались призначення лікування в поліклінічних умовах на базі консультативного гепатологічного кабінету поліклініки КНП «ЦМЛ»РМР. На диспансерному обліку в Рівненській області знаходиться 3 тис.587 осіб з вірусним гепатитом С, з них за останні 6 місяців кількість збільшилась на 142 пацієнти. З хронічним вірусним гепатитом В – 1924 пацієнти, за останні 6 місяців кількість пацієнтів збільшилась на 22 особи.

По м. Рівне на диспансерному обліку знаходиться 387 пацієнтів з хронічним гепатитом С, з хронічним гепатитом В – 158. Всього на диспансерному обліку в Рівненському обласному лікувально-діагностичному гепатологічному центрі знаходиться близько 10 тис. Пацієнтів з гепатитами різної етіології. За державні кошти в Рівненській області проліковано 672 пацієнти з хронічним вірусним гепатитом С. За власні кошти, з тих, хто відомо – 143 пацієнти. За держані кошти з хронічним вірусним гепатитом В отримує лікування – 31 пацієнт.

В області надають лікування два заклади: Рівненський обласний лікувально-діагностичний гепатологічний центр КНП «Центральна міська лікарня» РМР та з червня місяця залучений Центр громадського здоров`я.

Для того, щоб виявити хронічний вірусний гепатит, варто звернутись за допомогою до сімейного лікаря, де експрес методом можна виявити наявність інфекції. При позитивному результаті, сімейний лікар скеровує до нашого закладу для подальшого уточнення діагнозу та призначення лікування.

Саме напередодні отримано лікування на 1 млн. грн. для 240 пацієнтів з хронічним гепатитом С за державний кошт. Наявність діагнозу вірусного гепатиту не є вироком, варто якнайшвидше звернутись до фахівця отримати консультацію та адекватне лікування!

Рівненський обласний лікувально-діагностичний гепатологічний центр КНП «Центральна міська лікарня» РМР +38068-304-79-15

Консультативну допомогу лікаря-гепатолога можна отримати за направленням сімейного лікаря в поліклініці за адресою вул. Карнаухова 25а , каб. 22а та каб. 48 (консультації надає завідувачка Рівненським обласним лікувально-діагностичним гепатологічним центром КНП «Центральна міська лікарня» РМР Мартинюк Галина Андріївна).

Дану інформацію надала завідувачка Рівненським обласним лікувально-діагностичним гепатологічним центром КНП “Центральна міська лікарня” РМР заслужений лікар України, кандидат медичних наук, доцент – Мартинюк Галина Андріївна.