За матеріалами газети “Медичний вісник+”

 

«ЖИВУЧИ СЬОГОДЕННЯМ, МРІЮЧИ ПРО МАЙБУТНЄ, ПАМ’ЯТАЙ МИНУЛЕ…»

 

6 червня 2019 року у Києві відбувся Всеукраїнський конкурс професійної майстерності медичних сестер. Вперше в цьому році організацію на себе взяла
ДУ «Центральний методичний кабінет підготовки молодших спеціалістів Міністерства охорони здоров’я України».
Рівненщину представляла переможниця обласного конкурсу «Ескулап-Професіонал – 2019» старша медична сестра стоматологічного відділення КНП «Центральна міська лікарня» РМР Юлія Морозовська.
За умовами конкурсу, учасниця представила презентацію, в якій розповіла про своє бачення ролі медичної сестри у контексті реформи системи охорони здоров’я. Спираючись на особистий досвід, голова Асоціації медичних сестер Рівненської області Людмила Романішина-Лановська запропонувала темою презентації обрати: «Інноваційні методи навчання в післядипломній освіті медичних сестер».
В своїй презентації ми розповіли про роботу «Школи старшої медичної сестри», яка була заснована в 2015 році на базі відділення підвищення кваліфікації Дубенського медичного коледжу Рівненською обласною асоціацією сестер медичних. Загалом навчання включає три напрями тематичного удосконалення: «Організація охорони здоров’я»; «Невідкладні стани»; «Онкогінекологія. Онкоцитологія».
Немає жодного сумніву, що головну роль в розвитку сестринського процесу в лікарні відіграють старші медичні сестри відділень, і така школа виховує в них високі професійні якості, вчить аргументовано захищати свою думку.
Всі ці бачення ролі медичної сестри, а також як вона змінюється під час реформи, було висвітлено на Всеукраїнському форумі «Розвиток медсестринства в контексті змін системи охорони здоров’я» в м. Києві, що відбувся за підтримки Проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».
На Рівненщині вперше в Україні восени 1941 року в умовах окупації була організована школа медсестер, акушерок і гігієністів. Ініціатором створення виступила громадська та політична діячка, науковець, керівник Українського Червоного Хреста та Українського Допомогового Комітету Харитя Кононенко. Вона надавала медичну та соціальну допомогу військовополоненим. За зв’язки з УПА замордована фашистами у Рівному. Попри спроби німецьких окупантів закрити школу, а дівчат вислати на роботу до Німеччини, в лютому 1943 року школу успішно закінчило 25 учениць. Згодом більшість з них опинилися в шпиталях Української Повстанської Армії, з якою активно співпрацювала наша легендарна патріотка Харитя Кононенко. Нині одна з вулиць Рівного названа на її честь.
З почуттям гордості за наших героїчних земляків сьогодні ми продовжуємо розвивати медсестринство, адже як сказав ще один великий українець В. Чорновіл: «Живучи сьогоденням, мріючи про майбутнє, пам’ятай минуле, бо воно фундамент, який тримає і сьогодення, і майбутнє».

Лариса РЯБУШЕНКО, головна медична сестра КНП «ЦМЛ» РМР