Алгоритм допомоги при  інсультах в ЦМЛ. Боремось за життя кожного!

 

    Днями в КНП «Центральна міська лікарня» РМР пройшла пресконференція у якій взяли участь головний лікар – Євген Кучерук, завідувач судинної неврології – Ігор Черняк, завідувачка приймальним відділенням Наталія Михалюк та Тетяна Воронцова – голова громадської організації «Рівне-ТАКМЕД». На меті було – закликати людей уважніше ставитись до свого здоров’я, привернути увагу громадськості до проблеми інсультів. 
Останнім часом лікарів турбує невтішна статистика. Щорічно стається близько 600 інсультів, 20% хворих помирає. Тільки за останні 10 днів червня – 12 хворих на ішемічний інсульт. Хворі потрапляють до лікарні занадто пізно! Тут грає велику роль і необізнаність людська, і безпечність («само собою пройде»), а часом і байдужість. Чим швидше людина потрапить до лікарні, тим вищі її шанси на виживання, успішну реабілітацію та повноцінне життя. А для цього потрібно знати його ознаки:
1. Раптове оніміння або слабкість обличчя, руки, ноги особливо якщо з одного боку(перевірка: підняти руки вгору – людина не може втримати); асиметрія обличчя;
2. раптова плутанина з мовою, вимовою та розумінням слів(перевірка: попросити людину повторити речення);
3. погіршення зору в одному чи обох очах;
4. раптова проблема з рухами, втрата балансу та координації, запаморочення;
5. раптовий сильний головний біль без зрозумілих причин.
    При наявності з цих ознак потрібно не гаяти часу і викликати швидку. Ігор Йосипович зазначив, що міська лікарня вже відпрацьовує механізм ефективної роботи. (Дану технологією зауважив, проходячи навчання в симуляційному центрі в Брно (Чехія), де удосконалюють свої знання лікарі даного профілю з усього світу).
    Працівники швидкої, не гаючи ні хвилини, надаючи допомогу пацієнту, зв`язуються з черговим неврологом у приймальному відділенні(працює 7/7/24) з уточнюючою інформацією, хворого готуються там прийняти (лабораторія – необхідні аналізи, викликається рентгенолог, проводиться комп’ютерна томографія), визначається способи та методи лікування. Один із методів – тромболізис. Хворого доставляють у відділення інтенсивної терапії, де під чітким наглядом за допомогою інфузомату (прилад для чіткого введення доз препарату за певні проміжки часу) поводиться подальше лікування. Ефективність тромболізису уже підтверджена. У нашій лікарні проведено вже чотири за півтора місяця. Для його призначення має бути ряд сприятливих обставин та показів. Ці нюанси і визначать лікарі, починаючи ще з часу транспортування хворого. І одна з них найголовніша – це час! «Золотий стандарт» – три години! Потім ефекту від процедури не буде. Наталія Михалюк – завідувачка приймальним відділенням повністю підтвердила його готовність до прийому таких хворих.
    Тетяна Воронцова – голова громадської організації «Рівне-ТАКМЕД» – людина ініціативна та небайдужа до проблем медицини, є автором громадського проекту. Метою якого є створення умов для отримання сучасного лікування пацієнтів з інсультом, мешканців Рівного, на базі інсультного центру ЦМЛ. Згідно Європейської стратегії пацієнти з інсультом мають лікуватись в інсультних центрах з певним рівнем доступного обладнання і навченою мультидисциплінарною командою лікарів. Деяке дороговартісне обладнання вже доступно в ЦМЛ, як от ангіограф, комп’ютерний томограф. Придбавши ще деяке обладнання та провівши навчання медичного персоналу, лікарня в повній мірі матиме можливість надавати високоякісну медичну допомогу даній категорії хворих. 
Детальніше з проектом можна ознайомитись https://rivne.pb.org.ua/projects/55 
    Головний лікар звернувся до журналістів із ініціативою донести до людей цю цінну інформацію, якомога більше висвітливши проблему, можливо вона буде вчасною і надасть комусь шанс, адже ми боремось за життя кожного!