Хірургія цукрового діабету 2-го типу

 

за  матеріалами газети “Медичний вісник+”
   Цукровий діабет 2-го типу – це захворювання, причиною якого є відносна нестача інсуліну в організмі, що викликає порушення обміну речовин, головним чином вуглеводневого, і характеризується серйозними ускладненнями. В Україні наразі нараховується
близько 1 млн. чоловік з цією патологією.
Найбільш грізними наслідками цукрового діабету є:
Ураження судин: підвищений ризик інфаркту міокарда, інсульту.
– Ураження нирок: розвиток хронічної ниркової недостатності.
– Ураження зору: ушкодження сітківки (діабетична ретинопатія), розвиток сліпоти.
– Ураження нервової системи: порушення чутливості нижніх кінцівок, з наступним формуванням виразок із збільшенням ризику ампутації нижніх кінцівок.
Крім цього, небезпечним вважається поєднання в одного пацієнта цукрового діабету 2-го типу і метаболічного синдрому. Характерними змінами при даній патології зменшення чутливості тканини людини до інсуліну з розвитком абдомінального ожиріння.
Оскільки на даний момент з допомогою консервативних методів неможливо добитися позитивних результатів лікування цукрового діабету типу 2, актуальним є питання пошуку альтернативи радикального лікування даної патології.
Так, в Рівному активно впроваджується вид хірургії, який у світі називається метаболічна хірургія. Дану патологію почали успішно лікувати на базі КНП «Центральна міська лікарня» РМР у відділенні ургентної хірургії.
Метаболічна хірургія – це спосіб лікування, головним завданням якого є нормалізація правильного функціонування системи метаболізму. Світовим стандартом є операції біліопанкреатичного шунтування та гастрошунтування (Gastric bypass).
Точки прикладання даних операцій полягають у видаленні частини шлунка та виключення 12-палої кишки з харчового пасажу, що, у свою чергу, сприяє виділенню глюкагон-подібного пептиду, який стимулює вироблення інсуліну.
Безумовним показом до оперативного втручання є значення ІМТ більше 35. Також операція показана при наявності ІМТ менше 35, якщо не вдається добитися компенсації цукрового діабету з допомогою таблетованої форми цукрознижувальних препаратів. І третя група показів – наявність цукрового діабету і високого вмісту холестерину в крові.
Сьогодні за вказаною методикою оперативного втручання можливо добитися повного виліковування цукрового діабету у 98% пацієнтів.
Андрій ЖИЛІНСЬКИЙ, завідувач відділення ургентної хірургії КНП «ЦМЛ» РМР,
Тарас ЛІЩУК, лікар-хірург КНП «ЦМЛ» РМР