13.03.2018

 

З добром і любов’ю до кожного

( За матеріалами газети «Медичний вісник +» №7 (394))

 

 
    Відділення кардіології №3 у Рівненській центральній лікарні – відносно молоде, але дуже затребуване та необхідне рівнянам. Відколи його створили, воно працює з перевантаженням, бо, на жаль, пацієнтів зі складними порушеннями серцевого ритму рік у рік більшає. Тож і медикам роботи додається. Завідувачка відділенням Алла Матвійчук дуже пишається своїм колективом і вважає, що, лише завдяки його злагодженій командній роботі їм вдалося врятувати чимало людських життів.
   У відділенні №3 лікуються хворі зі складними порушеннями ритму, фібриляцією передсердь, екстрасистолічними аритміями і суправентрикулярними тахікардіями, стабільні хворі – з нестійкою короткою шлуночковою аритмією та іншими брадиаритміями, що можуть загрожувати життю. Відділення практично постійно працює до 10% більше від розрахункового навантаження. До того ж, останнім часом все більше по медичну допомогу у відділення звертаються не тільки рівняни, а й мешканці районів та інших областей. На 30 ліжках відділення торік було проліковано понад тисячу хворих, у тому числі близько 600 – з фібриляцією передсердь різних форм, понад 300 – з екстрасистолією, близько 100 – із синдромом слабкості синусового вузла, близько 40 – з AV-блокадами (у трьох випадках з терміновими показами), 76 – із шлуночковими тахікардіями; 26 – пацієнтам було імплантовано постійні кардіостимулятори.
   До речі, до 2010 року, коли було створено відділення кардіології №3, у Рівненській ЦМЛ хворим імплантували тільки тимчасові водії серцевого ритму. І, бувало, дорогоцінний час втрачався і пацієнтів не встигали рятувати. Тож завдяки головному лікарю Євгену Кучеруку та його заступнику із лікувальної роботи Лілії Королюк у лікарні створили окреме спеціалізоване відділення для хворих зі складними порушеннями серцевого ритму. Лікарі та медсестри пройшли відповідну підготовку й одразу ж почали практикувати імплантацію однокамерних і двокамерних кардіостимуляторів.

  –  Відділення кардіології №3 працює переважно в ургентному режимі, – розповідає Алла Василівна. – Протягом дня до нас можуть госпіталізувати 5-7 хворих, які потребують термінової медичної допомоги. І хоча наше відділення невелике і розраховане всього на 30 ліжок, буває, що пацієнтів тут значно більше. Наприклад, у грудні їх було аж 40, тож ми змушені були доставляти кушетки. Та в будь-якому разі намагаємося якнайшвидше вирішити питання розміщення та забезпечити хворим комфортні умови для лікування і перебування у відділенні.                                                         

   За словами завідувачки, кількість хворих з аритміями постійно збільшується, можливо, це пов’язано з тим,що завдяки сучасним діагностичним можливостям, підвищенню кваліфікації медиків поліпшився і рівень виявлення таких пацієнтів. На жаль, більшає хворих і серед молодих людей працездатного віку, які мають досить загрозливі порушення серцевого ритму і, відповідно потребують медикаментозного лікування чи імплантації кардіостимуляторів. Усім їм готові допомогти у відділенні кардіології №3. Тут створено усі умови для кардіореанімації. Є свій апарат для добового моніторування ЕКГ за Холтером, два кардіомонітори, програматори для перевірки роботи стимуляторів, сучасний дефібрилятор (його лікарня придбала для потреб кардіологічних відділень №2,3). За рахунок міського бюджету придбано також новий ангіограф для хірургічного лікування хворих з ІХС та загрозливими для життя порушеннями ритму. Водночас відділення має потребу в новому електрокардіографі, бо наявний уже потребує заміни. Та медики сподіваються, що це питання їм вдасться вирішити.                                                                              

  –  Контингент пацієнтів у нашому відділенні специфічний – у будь-який момент у хворих може статися аритмія, впасти тиск, раптова смерть, – каже Алла Матвійчук. – тож увесь медперсонал повинен постійно бути настороженим, готовим вчасно надати необхідну допомогу. І я дуже пишаюся тим, що наші лікарі та медсестри – справжні професіонали. Медсестри – переважно молоді, але професійно грамотні фахівці з відшліфованими навичками. Більшість з них ще й зараз навчаються, здобуваючи другу освіту реабілітолога. Вони вміють все – від встановлення катетера, зняття електрокардіограми до проведення дефібриляції. А головне – вони переживають за пацієнтів, а тому не стомлюються зайвий раз навідати їх у палаті, перевірити стан, проконтролювати. Завжди їх прошу ставитися з добром і любов’ю до кожного хворого, так, як би вони самі хотіли, щоб ставилися до них чи їхніх рідних у лікарнях.

   Саме тому багато наших медсестер заслужено нагороджені почесними грамотами, подяками. А старша медсестра відділення Людмила Лук’янчук торік здобула четверте місце у Всеукраїнському конкурсі професійної майстерності медсестер.
   Я дуже ціную свій колектив, який вміє не тільки добре працювати, а й гарно відпочивати. Разом ми відвідали старі замки України в Дубні, Мукачевому, Ужгороді, побували на святі повітряних куль у Кам`янець-Подільському, їздили до чанів у Лумшорах та в багато інших цікавих місць.
   Разом з Аллою Василівною у відділенні працюють ще два лікарі – Наталія Качановська і Роман Кушнір, які теж постійно вдосконалюють свій фаховий рівень, беруть участь у міжнародних кардіологічних конгресах та майстер-класах в Україні і за кордоном, запроваджують у свою роботу нові методики діагностики та лікування. Зокрема, Алла Матвійчук пройшла курси вдосконалення кваліфікації в Інституті серцево-судинної хірургії ім.. М. Амосова у Валерія Залевського, навчалася у відомого в світі професора Кутарського в Любліні (Польща), у 2015 році – на конкурсі Джона Велленса «Підхід до складних аритмій» у Берліні. Своїми знаннями вона охоче ділиться з колегами.        

  –  Я дуже вдячна Наталії Качановській та Роману Кушніру за їхнє відповідальне ставлення до роботи, старання та бажання працювати, – каже Алла Матвійчук. – Я відчуваю, що ми рухаємося в одному напрямку і працюємо на спільну мету. Це важливо, адже всі операції, які ми виконуємо – дуже екстремальні, завжди є ризик зупинки серця під час втручання(до речі, імплантації кардіостимуляторів проводяться за новітніми методиками у фізіологічному режимі). І в нашій практиці таке не раз траплялося, та завдяки злагодженим діям, взаємопідтримці всі наші пацієнти залишилися живими. За весь час діяльності відділення у нас не було серйозних ускладнень(як то перфорація серця, розрив вени, нагноєння), лише 2-3 випадки дислокації (зміщення)електрода від незалежних від нас причин. Тож, на мій погляд, ми успішно справляємося з нашим основним завданням.                                   

   Про це свідчать і самі пацієнти, які з вдячністю відгукуються про медиків відділення кардіології №3.
Віталій Шарафан:

  –  Перше, що впадає в очі в кардіологічному відділені №3 для хворих із порушенням ритму серця, – це чистота, суворий порядок і пунктуальність усього персоналу у виконанні свої обов’язків. Щодо ставлення до пацієнтів і відвідувачів, то це завжди ввічливість. Медсестри і молодші медсестри завжди привітні і усміхнені, вміють підбадьорити гарним словом або дотепним жартом. Ніхто ніколи не відмовив на прохання про допомогу. Маю з чим порівняти ставлення у кардіологічному відділенні №3, оскільки після операції на серці я протягом двох тижнів перебував в одному з відомих київських кардіоцентрів.

   Зрозуміло, що такий порядок і атмосфера в колективі може бути лише там, де завідувач відділення – «на своєму місці». Можна скільки завгодно посилатися на критичну ситуацію в медицині, але якщо відділенням керує професіонал високого рівня, як Матвійчук Алла Василівна, то результати цього, перш за все, відчувають пацієнти. Адже вона – це не лише висококласний лікар, але й кризовий менеджер, який щодня вирішує, яким чином можна допомогти людям у такій фінансовій скруті.
 Про себе хочу сказати, що своїм життям я завдячую особисто Аллі Василівні, яка прискіпливо вивчала всі нюанси моєї ситуації та не пропустила загрози, що могла призвести до трагедії.
   Марія Жаворонкова:

  –  Ми з чоловіком давно є пацієнтами кардіологічного відділення №3 і хочемо відзначити роботу усього відділення та подякувати усім його медпрацівникам. Завідувачка відділення – Алла Матвійчук – це лікар від Бога, який нікому й ніколи не відмовить у допомозі. Ми дякуємо їй за високий професіоналізм, щире та чуйне ставлення до пацієнтів, яким віддає все тепло своєї душі.

Ми дякуємо також усьому медперсоналу відділення – медсестрам та молодшим медсестрам, за їхні легкі руки та щирі посмішки, адже це також ліки для хворої людини.
   Юрій Поліщук:

   – Коли в мого батька почалися серйозні проблеми з серцем, я був зі своїм батальйоном у зоні АТО. Мені було складно допомогти йому з госпіталізацією, ліками. Та, на щастя, він потрапив у кардіологічне відділення №3 Рівненської ЦМЛ, де чуйний та професійний персонал, якісне лікування, грамотно організована робота відділення. Нині ми регулярно звертаємось зі всіма «серцевими» проблемами  саме у це відділення, бо працюють там зразково. Ми щиро вдячні Аллі Василівні та всьому колективу.

   – Сьогодні немає жодних ліків від AV– блокади, єдиний спосіб врятувати життя пацієнта – кардіостимуляція, – пояснює Алла Матвійчук. – На жаль, держава дуже мало забезпечує нас штучними водіями ритму, приблизно на 10% від потреби. Торік, наприклад, ми встановили 8 двокамерних кардіостимуляторів з держпоставок. Тож у більшості випадків пацієнти та їх рідні змушені купувати їх самотужки. Ми ж зобов’язані надати допомогу хворому у гострому стані (інакше він приречений), тому ставимо тимчасові кардіостимулятори, доки вирішується питання придбання постійного. До слова, вартість кардіостимуляторів починається від 20-35 тисяч гривень (за однокамерні та двокамерні відповідно). Тож нам дуже хотілося б, щоб держава більше дбала про таких хворих.
   Робота в нашому відділенні дуже складна та відповідальна. Та найкращою компенсацією для нас є її результати. Ми бачимо пацієнтів, які регулярно приходять до нас на перевірку, – вони чудово почуваються, якісно живуть і радіють життю. Це додає сил на кожний новий трудовий день…
Дана Романюк